05-520 Konstancin-Jeziorna, ul. Mirkowska 10, tel.: +48 789337400,
e-mail: biuro.washme@gmail.com
Specjalizujemy się w pełnej obsłudze urządzeń infrastruktury obiektów. Realizujemy naprawy gwarancyjne jak i pogwarancyjne a także świadczymy usługi kompleksowej opieki konserwacyjnej.
Doświadczenie zdobywane od 2001 roku na ponad 100 budowach. Gwarancja 24 miesięcy. serwis 24h
Jednym z najważniejszych aspektów wykonanej inwestycji jest jakość.
W celu zapewnienia najlepszych standardów firma posiada najwyższej klasy sprzęt do wykonania inwestycji.
05-520 Konstancin-Jeziorna, ul. Mirkowska 10, tel.: 789337400,
e-mail: biuro.washme@gmail.com
Okablowanie strukturalne – system uniwersalnego okablowania telekomunikacyjnego przewidziany do szerokiej gamy zastosowań. Umożliwia on tworzenie sieci komputerowych lub dołączanie telefonów i innych urządzeń pracujących w sieci.
System okablowania strukturalnego to produkt złożony z wielu komponentów (kabli, elementów połączeniowych, elementów dopasowujących, i innych) spełniających wymagania określonych norm, służących do budowy pasywnej infrastruktury kablowej niezależnej od specyficznych zastosowań.
Budowa systemu
Zwykle do okablowania używa się skrętki 4-parowej, kabla koncentrycznego (Coax) o impedancji 75Ω a obecnie coraz częściej światłowodów.
Elementy okablowania strukturalnego i ich funkcje:
Okablowanie pionowe - to światłowody lub kable miedziane przeznaczone do łączenia z siecią. Przeważnie stosowane w pionach kablowych budynków,
Okablowanie poziome - to połączenie punktu gniazda abonenckiego z punktem rozdzielczym,
Punkty rozdzielcze - to punkt centralny okablowania w topologii gwiazdy,
Gniazda abonenckie - to urządzenia odbiorcze, przystosowane do przenoszenia sygnałów. Przeważnie stosuje się 2 gniazda RJ-45,
Połączenie systemowe - to połączenie okablowania strukturalnego z systemami komputerowymi,
Połączenia międzybudynkowe - do łączenia - segmentów sieci znajdujących się w różnych budynkach, często nazywana okablowaniem pionowym między budynkami lub okablowaniem kampusowym,
Jakie warunki musi spełniać
Projektując sieć komputerową i telekomunikacyjną musimy się kierować pewnymi zasadami, które są przedstawione w normach:
w każdym pomieszczeniu muszą znajdować się gniazda abonenckie tak, aby można przenieść stanowisko komputerowe w odpowiednie miejsce.
na każde 10m² powierzchni biurowych powinny sie znajdować 2 gniazda RJ-45 i specjalne gniazdo elektryczne, które będzie w stanie zasilić stację roboczą.
Rodzaje okablowania
10BASE2 - kabel koncentryczny (tzw. "cienki Ethernet"). Odległość 185 m, przepustowość 10 Mbit/s
10BASE5 - kabel koncentryczny (tzw. "gruby Ethernet"). Odległość 500 m, przepustowość 10 Mbit/s
10Base-T - "skrętka", odległość 100 m, przepustowość 10 Mbitów/s
100BASE-TX - "skrętka", odległość 100 m, przepustowość 100 Mbit/s
1000BASE-T - "skrętka", aby przesłać strumień danych z przepustowością 1000 Mbit/s przez okablowanie kategorii 5 jest on dzielony na cztery strumienie po 250 Mbit/s każdy i przesyłany czterema parami jednocześnie w jednym kierunku. Oczywiście możliwa jest transmisja w przeciwną stronę na tej samej zasadzie. Wymaga to aby każde urządzenie posiadało cztery moduły nadawczo-odbiorcze.
Przesłanie tego samego strumienia poprzez okablowanie kategorii 6 następuje w nieco inny sposób, otóż dwie pary przesyłają z przepustowością 1000 Mbit/s w jedną stronę, pozostałe dwie w przeciwną. Tego typu transmisja pozwala na uproszczenie urządzeń gdyż każde jest wyposażone w dwa moduły nadawcze i dwa moduły odbiorcze.
Rodzaje okablowania wykorzystującego światłowody:
10BASE-F - światłowód, przepustowość 10 Mbit/s
100BASE-FX - światłowód, przepustowość 100 Mbit/s
1000BASE-FX/LX/SX - światłowód, przepustowość 1000 Mbit/s
Zastosowanie okablowania strukturalnego
Sieć komputerowa,
Sieci telekomunikacyjne (telefony),
CCTV - telewizja przemysłowa,
Instalacje alarmowe,
Inteligentne sterowanie urządzeniami,
BMS - inteligentne budynki.
Normy Okablowania Strukturalnego
amerykańskie EIA/TIA 568 (568A, 568B)
międzynarodowe ISO 11801
europejskie EN 50173 (EN 50174)
Klasy Okablowania Strukturalnego[edytuj | edytuj kod]
Klasa A - realizacja usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz;
Klasa B - okablowanie dla aplikacji głosowych i usługa terminalowa z pasmem częstotliwości do 1 MHz;
Klasa C (kategoria 3) - typowe techniki sieci lokalnych LAN wykorzystujące pasmo częstotliwości do 16 MHz;
Klasa D (kategoria 5) - dedykowana dla szybkich sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz.
Klasa E (kategoria 6) - projekt stanowiący najnowsze (1999 r.) rozszerzenie ISO/IEC11801/ TIA obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 250 MHz
Klasa F (kategoria 7) - projekt (1999 r.) dla aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz. (http://itpedia.pl/index.php/Kategorie_okablowania)
Sieć komputerowa – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. „punktami sieci”.
Przeznaczenie
Głównym przeznaczeniem sieci komputerowej – ideą dla której została stworzona i wciąż jest ulepszana i rozwijana – to ułatwienie komunikacji pomiędzy ludźmi, będącymi faktycznymi użytkownikami sieci. Sieć umożliwia łatwy i szybki dostęp do publikowanych danych, jak również otwiera techniczną możliwość tworzenia i korzystania ze wspólnych zasobów informacji i zasobów danych. W sensie prawnym, i w pewnym przybliżeniu, użytkownicy sieci komputerowej są również jej beneficjentami.
Cechy użytkowe sieci komputerowej
Poniżej wyszczególniono niektóre, użytkowe cechy sieci komputerowej:
ułatwienie komunikacji między ludźmi.
Korzystając z sieci, ludzie mogą komunikować się szybko i łatwo przy wykorzystaniu odpowiednich programów komputerowych i oferowanych w danej sieci usług sieciowych. W odniesieniu do sieci Internet należy wyróżnić dwa rodzaje programów i skojarzone z nimi usługi:
klient poczty elektronicznej – poczta elektroniczna,
przeglądarka internetowa – World Wide Web.
udostępnianie plików, danych i informacji.
W środowisku sieciowym, upoważnieni użytkownicy mogą uzyskiwać zdalny dostęp do danych i informacji przechowywanych na innych komputerach w sieci, jak również sami mogą udostępniać posiadane zasoby.
udostępnianie zasobów sprzętowych.
W środowisku sieciowym każdy, podłączony do sieci komputer, może uzyskać dostęp do urządzeń peryferyjnych, uprzednio udostępnionych do wykorzystania sieciowego, takich jak np. drukarki sieciowe czy udostępnione pamięci masowe.
uruchamianie programów na komputerach zdalnych.
Użytkownicy mający dostęp do sieci mogą uruchamiać na swoich komputerach programy zainstalowane na komputerach zdalnych. Takich użytkowników nazywa się również użytkownikami zdalnymi,
rozpowszechnianie Wolnego i Otwartego Oprogramowania.
Sieć komputerowa, a w szczególności Internet, stymuluje rozwój i upowszechnianie oprogramowania tworzonego i udostępnianego na zasadach licencji GPL.
Składniki sieci komputerowej
Wśród składników sieci komputerowej można wyróżnić następujące, główne grupy:
hosty – czyli komputery sieciowe, dzięki którym użytkownicy mają dostęp do sieci;
serwery – stale włączone komputery o dużej mocy obliczeniowej, wyposażone w pojemną i wydajną pamięć operacyjną i pamięć masową;
medium transmisyjne – nośnik informacji, realizujący funkcję kanału komunikacyjnego. Są to kable: miedziane i światłowodowe i/lub fale radiowe;
sprzęt sieciowy – koncentratory, przełączniki, routery, karty sieciowe, modemy, punkty dostępu;
oprogramowanie – programy komputerowe zainstalowane na hostach, serwerach i innych urządzeniach sieciowych.
Schemat sieci w topologii rozszerzonej gwiazdy
Topologia sieci komputerowej
Information icon.svg Główny artykuł: Topologia sieci komputerowej.
Topologia fizyczna opisuje fizyczną realizację sieci komputerowej przez układ mediów transmisyjnych. Wyróżnia się następujące podstawowe układy:
gwiazda – komputery są podłączone do jednego, centralnego punktu zwanego koncentratorem lub przełącznikiem;
gwiazda rozszerzona – posiada punkt centralny i punkty poboczne. Często spotykana topologia dla sieci standardu Ethernet;
hierarchiczna – struktura podobna do drzewa binarnego;
magistrala – komputery współdzielą jeden nośnik kablowy;
pierścień – komputery są połączone pomiędzy sobą odcinkami kabla tworząc zamknięty pierścień, np. token ring;
pierścień podwójny – komputery są połączone dwoma odcinkami kabla, np. FDDI;
siatka – sieć rozszerzona o połączenia nadmiarowe. Rozwiązanie stosowane w sieciach, w których jest wymagana wysoka niezawodność działania.
Architektura sieci – określa sposoby realizacji przekazu informacji pomiędzy urządzeniami końcowymi. Przeważnie organizowana warstwowo tworząc warstwową architekturę sieci.
Ważniejsze warstwowe architektury sieci
ISO – OSI (ang. ISO – OPEN SYSTEMS INTERCONNECTION)
TCP/IP (ang. TRANSMISSION CONTROL PROTOCOL / INTERNET PROTOCOL)
SNA (ang. SYSTEMS NETWORK ARCHITECTURE) firmy IBM
DNA (ang. DIGITAL NETWORK ARCHITECTURE) firmy DEC
Architektury różnią się między sobą głównie ilością warstw, sposobami ich realizacji, oraz zasadami nawiązywania połączenia między stacjami.
Sieć lokalna (ang. LAN – Local Area Network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m.in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny.
W przeszłości używane były ARCNET, Token Ring i inne standardy, ale obecnie najpopularniejszymi technologiami używanymi do budowy sieci LAN są Ethernet oraz Wi-Fi.
Realizacje Obiekty publiczne:
MALACHIT Medical Spa Hotel, Karpacz
Salt Quelle Wien, Wien
Oceaneum, Wien
Bayersoien ParkHotel
Salarium - Wellness Center, Karlsruhe
Die Wellness - Insel, Lübeck, Lübeck
Ośrodek Szkoleniowo- Wypoczynkowy "TADEUSZ” w Krynicy Zdrój , Krynica- Zdrój
Ośrodek Szkoleniowo- Wypoczynkowy “REGLE” w Wiśle, Wisła
Europejskie Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej AFRODYTA SPA ***
Hotel Perła Południa - PBM Południe Tour Sp. z o., Rytro
Hotel Klimek SPA, Muszyna
Sanatorium Uzdrowiskowe “RAFAŁ”, Busko Zdrój
Wojewódzkie Centrum Pediatrii Szpital Kubalonka w Istebnej, Istebna
Centrum Rekreacji Sport Factory, Bydgoszcz
Hotel Warszawa, Augustów
Hotel “MALACHIT”- Interferie, Świeradów Zdrój
Aqua Park - “Nemo Wodny Świat “, Dąbrowa Górnicza
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale, Inowłódź
Sanatorium “Metalowiec 70, Inowrocław
The Paulinum Palace, Jelenia Góra
Hotel Malachit Medical Spa, Karpacz
Jelenia Struga Spa Resort, Kowary
Hotel “Stary” - Likus Holding, Kraków
Sanatorium Marta, Połczyn Zdrój
Basen w Ropczycach
Hotel Faltom, Rumia
Hotel Malinowy zdroj sPA, Solec Zdrój
Hotel Villa Hercules, Świnoujście
Hotel Alga, Świnoujście
Systemy wykrywania, gaszenia ognia, pożaru, Systemy sterowania automatycznym gaszeniem pożarów, Systemy sygnalizacji pożaru, zabezpieczenia przeciwpożarowe, |
Systemy wykrywania, gaszenia ognia, pożaru, Systemy sterowania automatycznym gaszeniem pożarów, Systemy sygnalizacji pożaru, zabezpieczenia przeciwpożarowe, |
Systemy wykrywania, gaszenia ognia, pożaru, Systemy sterowania automatycznym gaszeniem pożarów, Systemy sygnalizacji pożaru, zabezpieczenia przeciwpożarowe, |
Systemy wykrywania, gaszenia ognia, pożaru, Systemy sterowania automatycznym gaszeniem pożarów, Systemy sygnalizacji pożaru, zabezpieczenia przeciwpożarowe, |
Systemy wykrywania, gaszenia ognia, pożaru, Systemy sterowania automatycznym gaszeniem pożarów, Systemy sygnalizacji pożaru, zabezpieczenia przeciwpożarowe, |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz